חוקרים מהטכניון עובדים על ערכה ביתית לזיהוי נגיף הקורונה

בדיקת קורונה ביתית – ערכה לזיהוי הנגיף עם תוצאות בתוך שעה

חוקרים בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון מפתחים בדיקת PCR ביתית לזיהוי הנגיף, ללא מכשור ובאמצעות מים חמים.


ד"ר נעמה גבע-זטורסקי מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון עובדת בימים אלה, עם צוות המחקר שלה, על פיתוח בדיקה ביתית מהירה לאבחון נגיף SARS-CoV-2. הערכה שהיא מפתחת תאפשר לכל אדם לבדוק האם נדבק בקורונה, בתהליך פשוט ומהיר ללא מעורבות של חומרים מסוכנים. בפיתוח ערכת האבחון החדשנית שותפות ראש המעבדה לווירולוגיה ברמב"ם ד"ר מורן שוורצוורט-כהן ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות ברמב"ם פרופ' מיכל פאול. בשל פשטותה ומהירותה תתאים ערכת הבדיקה גם לשימוש ביתי ובמקומות עבודה. לדברי ד"ר גבע-זטורסקי "על סמך כ-200 דגימות מהמאגר ברמב"ם – דגימות של חולי קורונה מאומתים ונבדקים 'חשודים' - פיתחנו בדיקה המצריכה רק דגימת רוק, חומרים מגיבים (ראגנטים ואנזימים) וכוס תרמית. את הדגימה צריך רק לטבול במבחנה המכילה את החומרים המגיבים ואחר כך בכוס תרמית עם מים חמים. אם צבע התגובה משתנה - יש לנו זיהוי חיובי של נגיף הקורונה. התוצאה מתקבלת בתוך כשעה, ללא צורך במעבדות או בכוח אדם מקצועי לפענוח הבדיקה."


צילום : רמי שלוש, הארץ

בתמונה מימין לשמאל: הייתם חג'ו, ראוי נדאף, נדב בן-אסא, ד"ר טל גפן וד"ר נעמה גבע-זטורסקי


ד"ר גבע-זטורסקי מדגישה כי "אנחנו משלימים כעת את הניסויים כדי לשפר את רגישות השיטה להימצאות הנגיף גם בריכוזים קטנים. הוכחנו שבריכוזים בינוניים וגבוהים של הנגיף אנחנו מגיעים לזיהוי של 99%, ושבריכוזים נמוכים תידרש בדיקה נוספת כעבור כמה ימים. אישור משרד הבריאות יאפשר הפצה נרחבת של הערכות, ואפשר יהיה להציב עמדות בדיקה בכניסה לבתי חולים, למקומות עבודה, למוסדות גריאטריים, בנמל התעופה ואף ביישובים."


"הבדיקה החדשה תסייע בראש ובראשונה להעלות את מספר הבדיקות ולסרוק אוכלוסיות במסה ובמהירות גדולות יותר", אמרה פרופ' מיכל חוברס מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר שהייתה שותפה למחקר. "החידוש המשמעותי יהיה בכך שאותו הצוות שיקבל את דגימת הרוק יוכל לבצע כבר במקום גם את הבדיקה, וכך במקום לשלוח אותה למעבדה מיוחדת ניתן יהיה לבצע אותה בכל דרייב-אין, זאת בתפעול כוח אדם מצומצם יותר. הבדיקה גם תוכל לסייע לצוות הרפואי בקבלת חולים בבית החולים ותאפשר לאבחן ולבודד תוך שעה חולים חיוביים."


אמינותה של הטכנולוגיה החדשנית נבדקה על דגימות שהתקבלו ממאגר דגימות הקורונה בבית החולים רמב"ם. המאגר נוסד לאחרונה ברמב"ם במסגרת מאגר הדגימות הביולוגיות (biobank) הפועל בבית החולים מאז 2014 במסגרת מידג"ם – המאגר הלאומי הישראלי של דגימות ביולוגיות. בית החולים רמב"ם היה בין הראשונים לזהות את הצורך האדיר במאגר דגימות ביולוגיות של חולי קורונה לצורך מחקר והקים, בזמן שיא, את הביובנק המרכזי הראשון בישראל המכיל לא רק דגימות של דרכי הנשימה אלא גם דגימות דם בהיקף נרחב.


לדברי ד"ר שלומית יהודאי-רשף, מנהלת המכון למחקר רפואי ברמב"ם, "מאגר דגימות הקורונה מבוסס על דגימות שנאספו מהחולים שהגיעו אלינו, וזאת לא רק לצורך איבחון ואימות אלא גם לצורכי מחקר." לדברי ד"ר דני איתן, רופא בכיר במחלקת טיפול נמרץ ילדים ברמב"ם וחבר סגל בטכניון, "לכל דגימה אצלנו יש גם הקשר קליני – מידע מפורט על הרקע הרפואי של המטופל ועל מצבו בתקופת מחלתו בקורונה. המידע הזה יספק לנו כלי משמעותי בקבלת החלטות ובחלוקת משאבים." במחקר לקחו חלק ד"ר טל גפן, נדב בן-אסא, ראוי נדאף ,ד"ר טל קפושה, הייתם חג'ו, נועה מנדלבאום, לילך אלבוים, ד"ר שי קפלן וד"ר אסף רותם.


צילום : רמי שלוש, הארץ

בתמונה מימין לשמאל : ראוי נדאף, הייתם חג'ו, ד"ר נעמה גבע – זטורסקי, ד"ר טל גפן ונדב בן אסא

0 צפיות

הישארו מעודכנים

© Proudly created with WIX