מה ניתן ללמוד מניהול ההסגר בסין?


מה ניתן ללמוד מניהול ההסגר בסין? שידור שליטה ורוגע וצמצום התקהלויות, תוך היעזרות ברשויות המקומיות ובחברות פרטיות.


פורסם על ידי מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של משרד הבריאות ביום 30.3.2020


בעקבות התפרצות נגיף הקורונה הטילה סין הסגר על אזרחיה תחילה במחוז חוביי ומאוחר יותר בכל שטחה ובמסגרתו לא הורשו אזרחים לעזוב את בתיהם, למעט לצורך טיפול רפואי או הצטיידות במזון. נוכח גודל שטחה ואוכלוסייתה של סין, לרבות ערים גדולות המונות עשרות מיליוני תושבים, יצר סגר זה אתגרים הנוגעים לניהול לוגיסטי ולשליטה באוכלוסייה, תוך צמצום חיכוך שהיה מביא לסכנת הידבקות בסופרמרקטים, בבתי המרקחת ובתחבורה הציבורית.


מתוך ניתוח התנהלות המשטר הסיני עולים העקרונות הבאים :

1. השראת תחושת שליטה ורוגע התפרצות הנגיף וקצב התפשטותו יצרו פאניקה בקרב הציבור הסיני. כדי להגביר את שיתוף הפעולה של הציבור ולמנוע פעולות הנעשות מתוך בהלה, בדגש על הצטיידות (panic buying) נקט המשטר מספר צעדי הרגעה, כדוגמת הודעה )17 בפברואר( של משרד המסחר על הגדלת מלאי המזון הבסיסי והודעה של משרד האנרגיה ולפיה אספקת החשמל לבתי החולים ולתעשיות הרפואיות תימשך ללא הפרעה.


2. ייעול תנועת האזרחים במרחב הציבורי כדי לפקח על יציאת האזרחים למרחב הציבורי, הציגה ממשלת סין פתרונות לפעולות חיוניות:

  • הוגדל היקף השימוש בשירותי רכישות מקוונות (שממילא פופולריים בסין יותר מאשר במדינות אחרות כ - 36% מהרכישות בשגרה לעומת 16% בארה"ב) באמצעות רכי שה משותפת של קבוצות שכנים; רשתות מזון החלו למסור משלוחים ללא מגע ושליחים צוידו בחליפות מיגון ובמסכות כדי למנוע הדבקה בווהאן, מוקד ההתפרצות, אף הוקמו מוקדים לאיסוף משלוחים שנועדו בדומה לתיבות דואר לפתור את בעיית ההקהלות בחנויות ובסופרמרקטים ולהתגבר על מחסור בשליחים.

  • הוקמה תשתית סיוע לקשישים עיריית בייג'ינג הכריזה על תוכנית הכוללת שירותי הסעה לתושבים, כדי שיגיעו לקרוביהם המבוגרים הזקוקים לסיוע ללא שימוש בתחבורה ציבורית.

  • משרד התחבורה הסיני הכשיר רכבות ייעודיות וסטריליות לשינוע פועלים שנותרו בביתם לאחר חג האביב ללא יכולת להגיע למקום עבודתם המרוחק.

  • משרד החינוך קבע כמה מועדים לתחילת סמסטר האביב, כדי למנוע עומס והתקהלות של סטודנטים המבקשים להגיע מביתם לעיר שבה הם לומדים .

3. שימוש בתשתיות אזרחיות ובמשאבי הרשויות המקומיות ממשלת סין בחרה להשתמש ככל הניתן בטכנולוגיות קיימות, אָצלה סמכויות פיקוח לרשויות המקומיות ועודדה חברות אזרחיות להשתתף במאמץ. זאת, כדי לצמצם את זמן הפיתוח והמשאבים המושקעים בנושא ובכך להגיע לתוצאות מיטביות תוך השקעה מינימלית. ניצול יעיל של האמצעים הקיימים חסך לסין זמן יקר ומשאבים רבים .


ניתן ללמוד על האפקטיביות על ההסגר בסין, בין השאר נוכח הצלחת שיטות אלה, מהירידה המשמעותית במספר המקרים החדשים של ההידבקות. זו משתקפת בשני הגרפים שלהלן הראשון מתאר את התקופה שמתחילת ההתפרצות והשני מתמקד בשבועות האחרונים:המלצות על בסיס הצעדים שננקטו בסין:

  1. הרחבת מאמצי ההסברה לדוגמה, לייצר תכנים ייעודיים שיספקו כלים להתמודדות אישית לאנשים השוהים תקופה ארוכה בבתיהם .

  2. שירותי היסע לבתיהם של קרובי משפחה הזקוקים לסיוע שירות שיפעילו הרשויות המקומית או חברות אזרחיות; ניקוי וסטריליזציה של כלי רכב כדי לעודד אנשים להשתמש בהם במקום בתחבורה הציבורית.

  3. תגבור שירותי המשלוחים האזרחיים (מזון; תרופות) לרבות סיוע לחברות פרטיות (ציוד עובדים המעורבים באריזה ושליחים במסכות ובחליפות הגנה, תוך עידוד הקהל להזמין דרך רשת האינטרנט ותמיכה במבוגרים ובאנשים המתקשים ברכש מקוון; האצת דיגיטציה של

  4. שירותים בירוקרטיים (בנקים; משרדי ממשלה וכד').

  5. הרחבת סל הכלים לרשויות המקומיות מימוש מדיניות מותאמת בהתאם לצרכי האוכלוסייה.

  6. עידוד יוזמות קהילתיות למשל, הזמנות ציוד ומזון משותפות או באמצעות תורנות (בין שכנים בבניין, לדוגמה).

125 צפיות0 תגובות