top of page

ניתוח: האם התרופות שאתם נוטלים עלולות להחמיר את מחלת וירוס הקורונה?

מאת דוקטור עמיחי פרלמן, PharmD PhD.

פוסם באתר K health תורגם ע"י: שלי גלברג ודיקלה חביון

בעבור : בלוג הקורונה של מטה החדשנות

מבוא וסיכום כללי של המחקר במהלך השבועות האחרונים, עולות תיאוריות הגורסות כי תרופות מסוימות הנמצאות בשימוש נפוץ עלולות להחמיר את מחלת הקורונה. ספציפית, שר הבריאות של צרפת הזהיר כי נטילת תרופות אנטי-דלקתיות דוגמת איבופרופן עלולה להחמיר את זיהום הנגיף. בנוסף, חוקרים סוברים כי ישנם שני סוגי תרופות המשמשות לטיפול בלחץ דם גבוה: מעכבי ACE ו ARBs, העלולות להגביר את הסיכון להחרפת הזיהום הנגרם מוירוס הקורונה עד כדי הפיכתו לקטלני.

אין ראיות רבות התומכות בטענות אלו, ולא הייתי ממליץ את הפסקת נטילת התרופות הללו אם הנכם נוטלים אותן באופן קבוע. בפרט, אין להפסיק ליטול תרופות המורידות לחץ דם גבוה ללא התייעצות עם הרופא המטפל, שכן פעולה זו עלולה לגרום נזק רב מאשר תועלת. כשמדובר בתרופות NSAID, לתרופות אלו סיכונים אמתיים אחרים, דוגמת אי ספיקת כליות או דימום במערכת העיכול, כך שאם הנכם חוששים מסיכונים אלו, בחירה טובה נוספת להפחתת החום והכאבים היא אצטמינופן, החומר הפעיל בתילנול (Tylenol), בכל מקרה, עליכם ללמוד יותר על ידי קריאה ומחקר נוספים בנושא.

בשבועות האחרונים תהיתי האם קריאת החדשות הייתה אי פעם מאתגרת יותר מכפי שהיא כעת? אנו חיים בעידן של הגברת השקיפות ודמוקרטיזציה של המידע, אך לעתים נראה קשה מתמיד להבין מה קורה. הרדאר רגיש הפארמה שלי איתר מספר כותרות מעניינות בימים האחרונים:

France Warns Against Use of Anti-Inflammatory Drugs to Tackle Coronavirus

High blood pressure and diabetes medication taken by 13 million Americans could raise the risk of serious coronavirus symptoms, scientists say

לכותרות אלו יש השלכות נרחבות על בריאותם של מיליונים, אך על אילו נתונים הן מבוססות? רובינו התרגלנו למושג Fake News, למדנו לזהות סימנים ברורים ומדויקים של ז'אנר זה ולבדוק מחדש הודעות ויראליות ופוסטים חשודים. יחד עם זאת, יש "שטח אפור" גדול מאוד שבו עובדות חיות לצד בדיות. אם כך, מהי האמת מאחורי כותרות אלו? האם תרופות אנטי-דלקתיות דוגמת איבופרופן עלולות להחמיר את זיהום הנגיף? האם תרופות נגד לחץ דם מגבירות את הסיכון להחרפת המחלה הנגרמת מקורונה?

NSAIDs

איבופרופן וזיהום "שר הבריאות הצרפתי, אוליבייה ורן, רופא ונוירולוג מוסמך, צייץ בשבת: "נטילת נוגדי דלקת (איבופרופן, קורטיזון...) עשויה להיות גורם להחמרת הזיהום. במקרה של חום, קחו פראצטאמול..." ז'אן לואי מונטסטרוק, הרוקח הראשי בבית החולים טולוז, אמר לרדיו RTL: "תרופות אנטי-דלקתיות מגבירות את הסיכוי לסיבוכים כאשר ישנו חום או זיהום." (The Guardian)

הרציונל אותו מספקת העיתונות לאזהרות חדשות אלו מבוסס על הטענה הבאה: דלקת היא חלק מהתגובה החיסונית ולכן מתן תרופות אנטי-דלקתיות בעקבותיה, עשוי להפחית את התגובה החיסונית.

טענה זו סבירה במידה, ואכן כמה מומחים רפואיים שהתראיינו ב BMJ תומכים בה, עם זאת, זה רחוק מלהיות משכנע. אמנם התגובה הדלקתית היא מרכיב של התגובה החיסונית, אך היא לרוב גם הגורם העיקרי לנזק באיברים במהלך מחלות חריפות וכרוניות. יתרה על כך, ההיסטוריה הרפואית מלמדת שקשה ביותר לצפות בהצלחה את ההשפעה של התערבות רפואית בהתבסס על הגיון, ולרוב, תיאוריות חלופיות יכולות להילקח בחשבון. למעשה, טיפולים הניתנים יותר ויותר עבור סיבוכים חמורים בנגיף הקורונה כוללים תרופות אנטי-דלקתיות אחרות ונטען כי NSAIDs עצמן הן בעלות מאפיינים אנטי-נגיפיים ועשויות להיות יעילות בהפחתת החומרה של נגיף הקורונה. לכן, אין מספיק תאוריות כדי לספק מסקנה תקפה ומשום כך יש צורך בהמשך איסוף נתונים אובייקטיבים בקפידה. האם ישנם נתונים המגבים את טענתו של שר הבריאות הצרפתי? בעקבות בירורים, נראה כי הטענה קשורה לאזהרה שהוציאה רשות הבריאות הצרפתית בשנה שעברה המדגישה את החשד לקשר שבין תרופות אנטי-דלקתיות שאינן מבוססות סטרואידים להתפתחות זיהומים חמורים. אזהרה זו התבססה על דיווחים שהתקבלו במערכת דיווח תופעות הלוואי בעשרים השנים האחרונות. דיווחים אלה תיארו 337 חולים עם סיבוכים מזיהומים אשר יוחסו לשימוש בתרופות אלו.

מה המשמעות של נתונים אלו? מערכות דיווח על תופעות לוואי הן כלי חשוב לזיהוי מהיר של תופעות לוואי בלתי צפויות בתרופות חדשות. המחקרים שנערכו על תרופות לפני אישור מוגבלים מבחינת מספר האנשים שנחקרו, מאפייני האנשים שנכללו ומשך הזמן שנחקר. לכן תופעות לוואי בלתי צפויות מתגלות לפעמים רק בשנים הראשונות שלאחר הרישוי. במהלך תקופה זו, קבלת דיווחים העשויים לספק קשר בין תרופות לבין תופעות לוואי הנגרמות משימוש בהן, יכולים להתריע לרשויות שיחקרו את הנושא וישקלו את הצורך באמצעי רגולציה.

עם זאת, לכלי זה יש מגבלות חמורות. במערכות דיווח על תופעות לוואי יש רק מידע על המקרים המדווחים. לא ידוע כמה מקרים לא דווחו, כמה אנשים השתמשו בתרופות ללא כל אירוע שלילי, והכי חשוב - כמה שכיח האירוע אצל אנשים דומים שלא משתמשים בתרופות. אי אפשר, אם כך, לקבוע אם האירוע השלילי אכן קשור לשימוש בתרופות, או ליתר דיוק למאפיין אחר של אנשים המשתמשים בתרופה. חשוב לציין, תרופות אלו משמשות באופן טבעי על ידי אנשים הסובלים ממחלות זיהומיות. בשל מגבלות אלו, מבוצעים לאורך זמן מחקרים רבים שנערכים בזהירות רבה יותר על מנת לבסס את בטיחותן ויעילותן של התרופות.

איבופרופן נמצא בשימוש נרחב במשך למעלה מחמישים שנה ונחקר באלפי ניסויים. מחקרים אלה סיפקו הערכות איכותיות בהרבה לגבי בטיחותו של איבופרופן. איבופרופן ותרופות אחרות נוגדות דלקת שאינן מבוססות סטרואידים קשורות באופן משכנע למספר תופעות לוואי, כמו אי ספיקת כליות, דימום במערכת העיכול ואירועים לבבים, מה שמצריך זהירות בעת שימוש בתרופות אלה אצל אנשים עם סיכון מוגבר לתוצאות אלה. עם זאת, מחקרים לא מצאו קשר ברור לסיבוכים זיהומיים.

מחקר תצפיתי בנושא זה מציג תוצאות סותרות המבוססות על מחקרים קטנים עם מגבלות מתודולוגיות קשות. עם זאת, מספר מחקרים אקראיים מבוקרים דיווחו על שיעורי זיהומים ועל התוצאות של חולים אנושים עם זיהום כאשר ניתן איבופרופן ותרופות NSAIDs אחרות, אשר הראו שלא קיימת שום השפעה.

בפועל, הנחיות רפואיות סטנדרטיות מעודדות מתן משככי כאבים עם NSAIDs במצבים זיהומיים רבים, כולל HIV , שחפת , דלקת גרון וכו'. רשות התרופות האירופית, האיגוד האירופי לפרמקולוגיה קלינית וטיפול רפואי והמכון הלאומי של ארצות הברית למחלות אלרגיות ומחלות זיהומיות פרסמו הצהרות כי אין נתונים התומכים בטענות כי NSAID מגדילים את הסיכון או מחמירים זיהום בווירוס הקורונה, ומידע זמין אינו תומך בהפרעות או בשינויים בטיפול. שירותי בריאות הציבור של אירלנד ובריטניה פרסמו הצהרות דומות, וממשיכות לתמוך באיבופרופן כאופציה להקלת תסמיני נגיף הקורונה.

תרופת לחץ דם

בעוד שהחומרה המוגברת של נגיף הקורונה עם איבופרופן יוחסה למנגנון כללי שניתן להעריך בהקשר של הידע הכללי והניסיון שלנו בתרופות, הרי שהרציונל לתרופות נגד לחץ דם המחמיר את זיהום הנגיף הוא יותר ספציפי.

תרופות לחץ דם ונגיף הקורונה

חוקרים מבתי החולים האוניברסיטאיים בבאזל וסלוניקי כתבו לאחרונה מכתב שפורסם באחד מכתבי העת הרפואיים המובילים, ה Lancet. במכתב זה טענו ששני סוגים של תרופות המשמשות בדרך כלל להפחתת לחץ הדם בקרב אנשים הסובלים מיתר לחץ דם וסוכרת, עשויות להגביר את הסיכון לזיהומים חמורים וקטלניים. תרופות מסוג זה נקראות בדרך כלל מעכבי ACE ו ARBs, וכוללות שמות מותגים פופולריים כמו זסטריל (ליסינופריל), לוטנסין (בנזפריל), קוזאר (לוסארטאן), דיוואן (וולשטרן) ורבים אחרים.

רעיון זה הוצע, בעקבות האבחנה כי נראה שאנשים הסובלים ממצבים רפואיים, כולל יתר לחץ דם וסוכרת, סובלים מזיהומים חמורים וקטלניים יותר מהוירוס. מצבים רפואיים אלו מטופלים לרוב באמצעות מעכבי ACE ו ARB והחוקרים שיערו כי תרופות אלו עשויות להיות הגורם לתוצאות הרפואיות החמורות יותר שלהם.

הצעת החוקרים מבוססת על הבנתנו המתפתחת של המנגנון שבאמצעותו נכנס וירוס הקורונה הנוכחי (המכונה (COVID-19 לתאים בגופנו. הנגיף נקשר לאנזים המכונה .ACE2 מעכבי ACE ו- ARB גורמים לעלייה במספר האנזימים של ACE2 ובכך מגדילים את פוטנציאל יכולתו של הנגיף להקשר ולהיכנס לתאים.

אף על פי שהצעה זו נראית משכנעת, עלינו לזכור את השיעור הקודם שלנו: ההיסטוריה של הרפואה לימדה אותנו שקשה מאוד לצפות בהצלחה את השפעת ההתערבויות הרפואיות. מערכות ביולוגיות הן בדרך כלל מורכבות ביותר, עם ריבוי גורמים שמקיימים מערכת גומלין המביאה לתוצאות שנצפות. לעיתים קרובות אלה כוללים מנגנוני משוב, לפיהם שינוי גורם אחד גורם לגוף להגיב על ידי שינוי התנהגות המוביל לעתים קרובות לתוצאות סותרות.

למעשה, מספר חוקרים אחרים הציעו כי מעכבי ACE ו- ARB עשויים להגן למעשה כנגד COVID-19 על סמך אותו מידע בדיוק. מגוון רחב של תיאוריות ביולוגיות הוצעו בנושא זה בסדרת תגובות שנכתבו לכתב העת הרפואי הבריטי .

מצב זה מאפיין את ההבנה שלנו בתחומים רבים של ביולוגיה ורפואה, והוא מספק מקום לעוד הרבה מחקרים ותקווה לקדמה רפואית. עם זאת חשוב להכיר במגבלות ההבנה שלנו, כך שלא נגיע להחלטות בעלות ביטחון יתר, מה שעלול למעשה להזיק.

הוכח חד משמעית כי תרופות ACE ו ARB מפחיתות את הסיכון לאי ספיקת לב, התקף לב, שבץ מוחי ואי-ספיקת כליות, בקרב חולים בעלי סיכון מוגבר לכשלים אלה. להפסקת תרופות אלה יש סיכונים ממשיים. אגודת הקרדיולוגים האירופאית הגיבה בחוכמה במהירות לכותרות שטענו לקשר אפשרי בין תרופות אלה לבין COVID-19 בהצהרה הבאה:

"ספקולציות אלה לגבי בטיחות הטיפול ב- ACE-i או ARB ביחס ל COVID-19 אינן בעלות בסיס מדעי טוב או הוכחות שתומכות בכך. אכן, יש עדויות ממחקרים בבעלי חיים המראים כי תרופות אלו עשויות להגן למדי מפני סיבוכי ריאות חמורים בחולים עם זיהום ,COVID-19 אך עד היום אין נתונים בבני אדם. המועצה ליתר לחץ דם באגודת הקרדיולוגיה האירופאית מבקשת להדגיש את היעדר הוכחות התומכות בהשפעה מזיקה של ACE-I ו ARB בהקשר של התפרצות מגפת ה COVID-19. המועצה ליתר לחץ דם ממליצה בחום על רופאים וחולים להמשיך בטיפול הרגיל שלהם נגד יתר לחץ דם מכיוון שאין שום הוכחות קליניות או מדעיות המצביעות על כך שיש להפסיק את הטיפול ב- ACEi או ARBs בגלל זיהוםCOVID-19 ."

לסיכום

העדויות התומכות באזהרות אחרונות בנוגע לתרופות המחמירות את זיהום COVID-19 הן חלשות מאוד ואינן אמורות להוביל להפסקת תרופות אלה אם הן נלקחות לטיפול במצב כרוני. זה יכול להיות מסוכן במיוחד להפסיק ליטול תרופות להורדת לחץ דם מבלי לדבר עם הרופא המטפל, שכן פעולה זו עלולה לגרום נזק רב יותר מתועלת. כשמדובר בתרופות NSAID, אין שום הוכחה שהן מחמירות את נגיף הקורונה, אך אם הנכם מודאגים מהסיכונים האחרים, אפשרות נוספת לשיכוך כאבים וחום היא אצטמינופן, החומר הפעיל ב Tylenol.

1,931 צפיות0 תגובות
bottom of page