איך גורמים לכך שהקורונה לא תדביק את עובדי הבריאות?

עודכן: 23 במרץ 2020

מה ההצלחה של סינגפור והונג-קונג מלמדת אותנו על המגפה העולמית?

מאת אטול גוונדה (כתב הניויורקר – רופא מנתח וחוקר בריאות הציבור) תורגם ונערך לעברית ע"י: רעיה זלצר אברוצקי

בעבור : בלוג הקורונה של מטה החדשנות


ההצלחה של הונג קונג וסינגפור בעקירת התפשטות נגיף הקורונה, אוצרת בחובה לקחים רבים לאופן הריסון של הנגיף. צולם ע"י צוג'י קית' / Abaca / ZUMA

הכתובת מתנוססת על הקיר: StayHome# / #הישארו בבית בשלב מוקדם זה של מגפת וירוס הקורנה; כאשר מקרים שלא זוהו מאיצים את העברת הנגיף, בעוד הבדיקות עוד לא הספיקו להגיע אל שולחן הבדיקות – הסיסמא להישאר בבית – הפכה לעניין קריטי.

אבל במקביל, ישנם אנשים רבים שעבודתם הינה חיונית עבור המדינה: עובדי הסופרים, המגיבים הראשונים (כגון, משטרה, מכבי אש ועובדי הבריאות) עובדי מפעלים חיוניים ועוד. ואכן ברור לחלוטין שאנו זקוקים לעובדי שירותי הבריאות שיטפלו בחולים, למרות שמשרותיהם נושאות את הסיכון הגדול ביותר לחשיפה. אז, איך נשמור עליהם – כדי שהם יוכלו לראות מטופלים בלי להפוך למטופלים בעצמם? בהתפרצות המקור בווהאן נדבקו 1,300 עובדי בריאות; הסבירות שלהם ללקות בזיהום הייתה גבוהה פי שלושה מהאוכלוסייה הכללית. כשחזרו הביתה למשפחותיהם, הם הפכו להיות ווקטורים ראשיים של הדבקה. בעיר החל מחסור חריף של רופאים/ות ואחים/ות. היה צורך להביא 42,000 עובדי בריאות ממקום אחר כדי לטפל בחולים. למרבה המזל, נמצאו שיטות שהגנו על כל עובדי הבריאות החדשים: כאשר אף אחד מהם (אפס!) לא נדבק.

אבל השיטות היו דרקוניות. העיר ננעלה ונותקה ממבקרים חיצוניים, עובדי שירותי הבריאות שראו חולים בסיכון שוכנו בנפרד ממשפחותיהם. הם לבשו ציוד מגן מלא על כל הגוף, כולל משקפי מגן, כיסויי ראש מלאים, מסכות סינון חלקיקים N95 וחליפות בסגנון טיפול בחומרים מסוכנים. האם אנו יכולים לעשות זאת כאן? אין סיכוי. במתקני הבריאות אצלנו אין את הציוד הנדרש ​​שיאפשר לאנשי הצוות לראות כל מטופל בהגנה מלאה שכזו.

במסצ'וסטס, שם עובד כותב מאמר זה כרופא מנתח, הנגיף מסתובב לפחות ב-11 מתוך 14 מחוזות המדינה, ומספר המקרים מטפס במהירות. אז מה קורה אם איש מערכת הבריאות נחשף לחולה בנגיף הקורונה ואין לו את מלוא הציוד שהיה בווהאן? המערכת בה עובד הכותב, Partners HealthCare, כבר שלחה יותר ממאה אנשי צוות הביתה לארבעה עשר יום של הסגר עצמי, מכיוון שהם נחשפו לנגיף הקורונה ללא הגנה מלאה.

אם היינו צריכים להכניס להסגר כל עובד בתחום הבריאות, שייתכן ובא במגע עם חולה covid-19, היינו נשארים ללא עובדי מערכת בריאות.

עם זאת, כבר ישנם לקחים משני מקומות שזיהו את נגיף הקורונה החדש לפני שאנחנו זיהינו את העניין, ואף הצליחו לשלוט בהתפשטותו - הונג קונג וסינגפור. שתיהן בגודל מדינת מסצ'וסטס - גילו את המקרים הראשונים שלהן בסוף ינואר, ומספר המקרים הסלים במהירות. גורמים רשמיים אסרו על התכנסויות גדולות, הפנו אנשים לעבודה מהבית ועודדו ריחוק חברתי. הבדיקות הושלמו במהירות האפשרית. אבל אפילו אמצעים אלה לעולם לא היו מספיקים לעצור את התפשטות הנגיף בקרב עובדי הבריאות והמוסדות בהם הם עובדים. למרפאות ובתי הרפואה בשתי המדינות, כמו בארצות הברית, לא היו מספיק חלוקים ומסכות N95, ובהתחלה, הבדיקות לא היו זמינות באופן נרחב.

אולם לאחר שישה שבועות הייתה להם שליטה בהתפרצות. בתי הרפואה לא הוצפו בחולים. ונכון לעכשיו, עסקים ומשרדי ממשלה אף החלו להיפתח מחדש, והמיקוד עבר לשליטה על המקרים המגיעים אל המדינה.


טקטיקות מפתח במערכת הבריאות של הונג-קונג וסינגפור

הנה טקטיקות המפתח של הונג-קונג וסינגפור, כפי שעולה מסקירת מסמכים רשמיים וגם דיונים שקיים הכותב עם מנהיגי מערכת הבריאות בשתי המדינות:

על כל עובדי שירותי הבריאות לחבוש מסכות כירורגיות רגילות בכל האינטראקציות עם המטופלים, להשתמש בכפפות והיגיינת ידיים נאותה, ולחטא את כל המשטחים בין בדיקות המטופלים.

חולים עם תסמינים חשודים (חום נמוך בשילוב עם שיעול, תלונות נשימתיות, עייפות או כאבי שרירים) או מגע עם מי שיתכן ונחשף לנגיף (נוסעים למקומות עם התפשטות נגיפית רחבה או מגע עם מישהו שתוצאת הבדיקה שלו חיובית) – כל אלה מופרדים משאר המטופלים, ומטופלים בכל מקום אפשרי אחר, למשל: במחלקות ומרפאות נשימה נפרדות, במיקום נפרד ועם צוותים נפרדים.

מונהג ריחוק חברתי במרפאות ובבתי הרפואה: כסאות בחדר ההמתנה ממוקמים במרחק של שני מטר זה מזה. אינטראקציות ישירות בין אנשי הצוות מתנהלות ממרחק. גם הרופאים והחולים נשארים במרחק של שני מטר זה מזה, למעט במהלך הבדיקות.

הטקטיקות שבהן לא נוקטים בהונג-קונג וסינגפור מה שמעניין באותה מידה – הן הטקטיקות שבהן לא נוקטים בהונג-קונג וסינגפור

שימוש שונה באמצעי מיגון השימוש במסכות N95, מגני פנים, משקפי מגן וחלוקים - שמורים לאינטראקציות בהן הפרשות עלולות להתפזר באוויר (למשל, אינטובציה של חולה לקראת הרדמה) ולמקרים ידועים או חשודים של COVID-19.

הבדל במדיניות ההסגר מה קורה כאשר מישהו מתגלה באופן בלתי צפוי חיובי לנגיף - נניח, עובד בבית הרפואה או מטופל במרפאה קהילתית או בחדר מיון?

o בהונג קונג ובסינגפור הם לא סוגרים את המקום ולא מכניסים את כולם להסגר ביתי. הם עושים כמיטב יכולתם להתחקות אחר כל מגע, ואז להכניס להסגר רק את מי שהיה בקשר הדוק עם האדם הנגוע.

o בהונג קונג, "קשר הדוק" פירושו רבע שעה במרחק של פחות משני מטרים וללא שימוש במסכה כירורגית.

o בסינגפור, שלושים דקות. אם החשיפה קצרה משלושים דקות, אך בטווח של שני מטר למשך יותר משתי דקות, עובדים יכולים להישאר בעבודה אם הם לובשים מסיכה כירורגית ומודדים טמפרטורה פעמיים ביום.

o אנשים שקיימו קשר קצר ומקרי מתבקשים רק לעקוב בעצמם אחר פיתוח תסמינים.

השלכות שיש בהן תקווה

העובדה שהצעדים הללו הצליחו לשטח את עקומת ה- COVID-19 טומנת בחובה כמה השלכות שיש בהן להפיח תקווה.

וירוס הקורונה הזה, למרות שהוא ככל הנראה מדבק יותר משפעת, עדיין יכול להיות מנוהל על ידי ספר החוקים הרגיל של בריאות הציבור: ריחוק חברתי, שמירה על היגיינת ידיים בסיסית וניקיון, בידוד ממוקד והסגר של החולים ושל מי שהיו בחשיפה בסיכון גבוה.

הגברת היכולות של מערכת הבריאות (אספקת ציוד, בדיקות, כוח אדם, מחלקות).

תקשורת ציבורית מאוחדת - אחדות בהנחיות ושיתוף בנתונים ברורים, שקופים ועדכניים.

פקידי הממשלה של ארה"ב היו איטיים באופן בלתי נסלח, ונשארו מאחור. אך נראה כי כעת ישנה התקדמות בכיוון הנכון. החוויה באסיה מרמזת כי אין צורך באמצעי זהירות יוצאי דופן בכדי לעצור את המגפה.

אלה מאיתנו שצריכים לצאת לעולם ולקיים קשר עם אנשים - לא צריכים להיכנס לפאניקה - במקרה שנגלה שמישהו עם נגיף הקורונה היה באותו החדר איתנו, או עמד קרוב יותר ממה שהיינו רוצים לרגע קט...

שכן, נראה כי ההעברה מתרחשת בעיקר:

באמצעות חשיפה מתמשכת / בהיעדר הגנה בסיסית / או מחוסר היגיינת ידיים / לאחר מגע עם הפרשות.

מדיניות מחמירה גוררת מחסור באנשי רפואה בסינגפור, נראה שעד כה לא היה אפילו מקרה בריאותי אחד מתועד בעקבות העברת נגיף הקורונה, למרות מאות המקרים שאיתם התמודדה מערכת הבריאות שם. הדבר כולל מקרה אחד שעליו דווח השבוע – של חולה אנוש בדלקת ריאות; חולה שחשף 41 עובדים בתחום הבריאות במהלך ארבעה ימים לפני שאובחן כחולה ב- COVID-19. אלה היו חשיפות בסיכון גבוה, כולל חשיפות במהלך אינטובציה וטיפול נמרץ מתמשך. 85% מהעובדים השתמשו רק במסכות כירורגיות. עם זאת, בגלל היגיינת ידיים נאותה - איש מהם לא נדבק.

החוויות המוקדמות בארה"ב היו עד כה דומות.

לנוכח המידע המצומצם -המרכז לבקרת מחלות ומניעתן המליץ על אמצעי זהירות מחמירים יותר ממה שהופעלו באסיה, והפנו עובדי שירותי בריאות להסגר עצמי של ארבעה עשר יום, במידה והנם נחשפים לאדם נגוע אפילו למספר דקות ללא הגנה, הכוללת מסכה ומשקפי מגן.

מדיניות זו יושמה ב- U.C. המרכז הרפואי דייויס (קליפורניה), שם אובחן המקרה הראשון של העברת הנגיף בקהילה, בסוף פברואר. 89 עובדי שירותי הבריאות שהיו מעורבים בטיפול במטופל זה הלכו להסגר עצמי. אף אחד, כך התברר, לא נדבק. גם סקרמנטו, סיאטל וסן ​​פרנסיסקו הפכו למקומות מרכזיים של ההדבקה בווירוס הקורונה; עם זאת, נכון לכתיבת שורות אלה לא נמצאה העברת הנגיף באופן שקשור במובהק בעיסוק בצורכי רפואה.

בינתיים, המדיניות המחמירה מאיימת על סגירת מחלקות חירום שלמות.

לכן, מתוך הכרח ועל סמך העדויות המוקדמות, רשויות הבריאות הציבורית בסן פרנסיסקו הרפו את ההגבלות, ואפשרו לעובדים שנחשפו להישאר בעבודה כל עוד הם חובשים מסיכה כירורגית ואינם סובלים מתסמינים. לפחות בית רפואה אחד בסיאטל פועל כעת על פי מדיניות דומה, בתמיכת פקידי בריאות הציבור במדינה וה- C.D.C (המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן), ונראה שבתי רפואה אחרים ברחבי ארה"ב עתידים לפנות גם הם לכיוון זה בקרוב. הגורמים המשמעותיים בהגנה על עובדי הבריאות מפני הדבקה בווירוס הקורנה הם:

היגיינת ידיים וניקיון קפדניים

הגבלת ביקורים של מטופלים חיוניים בלבד במרפאות ובתי רפואה

העברת כמה שיותר טיפול לערוצים וירטואליים (כגון טלפון ווידאו)

יישום אמצעי זהירות סטנדרטיים נגד "ריסוס" הפרשות מחולים עם קשיים נשימתיים (מסיכה כירורגית, כפפות וחלוק).

דבורה יוקו, המנהלת הרפואית לאפידמיולוגיה ומניעת זיהום של מרכזי הרפואה הקשורים ל- U.C.S.F. (אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו) טוענת כי בהתחשב בנוהלי הבטיחות בבתי החולים, היא רואה סבירות גבוהה יותר שהצוות ידבק בבית מאשר בעבודה. בעקבות כך, גורמי בריאות הציבור בסן פרנסיסקו ממליצים שכל אנשי הצוות במתקנים הרפואיים, ולא רק אלה שנחשפו לחולים בנגיף הקורונה - ידווחו אם יש להם תסמיני חום או שפעת בתחילת כל יום עבודה.

למי שאינו יכול להישאר בבית, המסקנה היא שאפשר לעבוד ולא להידבק בקורונה, למרות הסיכונים.


איסוף מידע מתמיד – שיפור אסטרטגיות מתמיד בדרום קוריאה, ההצלחה של בדיקות ההמונים בבלימת התפשטות המגפה העלתה את האפשרות שנשאים אסימפטומטיים גורמים להתפרצויות בהדבקה. אולם משמעות נוספת של ההתרחשויות בסינגפור ובהונג קונג היא שהמקרים "הבלתי נראים", למעשה אינם מפיצים הדבקה רבה כפי שמדענים חזו. גורמי הבריאות שם לא ערכו בדיקות המוניות באוכלוסייה כדי לחפש אנשים נגועים ללא תסמינים. הם התמקדו בחיפוש אגרסיבי ובדיקה רק של מי שפיתחו תסמינים חשודים או שהיו בחשיפה בסיכון גבוה בקהילה. הם השלימו עם כך שהנגיף עלול להתפשט בקרב אנשים שלא מבחינים אצלם בדבר. עם זאת, האסטרטגיה שלהם הביאה את המקרים לידי שליטה.

ישנם מספר הסברים אפשריים לכך:

האחד הוא שבאמת מקרים שאינם סימפטומטיים, כלומר, שלעולם לא מפתחים תסמינים - עשויים להיות פחות שכיחים ממה שחששו.

o בווהאן, שם התרחבה הבדיקה ונמצאו למעלה משבעים ושניים אלף מקרים של נגיף הקורונה, רק אחוז אחד מתוך ה-72,000 שנמצאו חיוביים מעולם לא פיתח תסמינים.

o על אוניית התענוגות דיימונד פרינסס, נכנסו להסגר וגם נבדקו לאחר התפרצות הנגיף - יותר מ-3,000 נוסעים ואנשי הצוות שלה (מה שמהווה למעשה, את אחת מההערכות השלמות ביותר שהתבצעו על אוכלוסייה שנפגעה). 634 אנשים אכן סבלו מהנגיף. לרובם לא היו תסמינים בעת הבדיקה, אך הסתבר לאחר מכן שהם היו פרה-סימפטומטיים, שכן לאחר מספר ימים הם פיתחו סימנים ניכרים למחלה. רק 18% נותרו אסימפטומטיים.

אנו יודעים שאנשים מדבקים פחות כשהם אינם סובלים מתסמינים, אך עדיין לא ידוע עד כמה פחות. ההצלחה שהונג קונג וסינגפור השיגו באמצעות סינון ובדיקת אנשים עם חום או תסמינים דומים לשפעת מרמזת כי יתכן שהסיכון להידבקות אסימפטומטית – הוא נמוך בהרבה מכפי שחשבנו.


סיכום דבר

הניסיון בהונג-קונג וסינגפור יכול לשמש כהכוונה לא רק בתחום הבריאות, אלא בכל מקום שבו מסתובב נגיף הקורונה, ושבו ישנם אנשים שצריכים ללכת לעבוד. ככל שכמות הבדיקות תגדל ותתרחב יהיה לנו מידע חיוני חדש, ונוכל לשפר עוד את האסטרטגיות. ובכל מקרה, ניתן לומר שאנחנו כבר עלינו על איזושהי הדרך. ולמי שאין ברירה אלא לצאת מהבית וללכת לעבודה בזמן שספירת המקרים סביבו ממשיכה לעלות, קשה אמנם שלא להיכנס לפאניקה. אך, אין ספק שהניסיון של מדינות שונות ברחבי העולם – מלמד גם אותנו.

מפני שכפי שהמגפה היא עולמית – כך גם הלקחים - שכולנו יכולים להפיק ממנה.

253 צפיות0 תגובות